İçeriğe geç

Hikmet Derman Şeyhoğlu anılarından

Fotoğrafçı-Yazar Hüseyin Karataş’ın Hikmet Derman Şeyhoğlu ile özel söyleşilerinden alıntılayarak hazırladığı yazılarından, kendisinin izniyle paylaşıyoruz:

Hikmet Derman Şeyhoğlu:

“Bir sabah Safranbolu’dan çıktım, Karabük’e eczaneme gidiyorum, baktım akşamdan sabaha bütün 100 Evler yıkılmış, ağaçları kesilmiş. Oturdum, ağladım. Yıkılan 100 Evler değil, bir tarihti. Yıkımına engel olamadık. Hiç olmazsa hatıra olarak birkaç ev bırakılsaydı, ağaçlar korunsaydı.”

100 Evler-Yıkılmadan evvel

Yine Karataş’ın aktardığı, daha evvel dergi dosyası olarak yayınlanmış Yenişehir konulu metinlerden alıntıyla;

Adı verilmeyen bir Karabüklü anlatıyor: “Çocukluğum 100 Evler’de geçti. Okuldan çıktığımızda veya oyun oynayıp acıktığımızda bazen evde kimseyi bulamazdık. Annemler çarşıya, pazara veya bir komşuya gitmiş olurdu. 100 Evler’de bütün evler bizimdi. Herhangi bir kapıyı açar içeri girerdik. Sofralarına destursuz otururduk. Mutfaklarından izinsiz atıştırırdık. Onların her biri bizim annemizdi, biz de çocukları.”

Hatırasına saygıyla;

Hikmet Derman Şeyhoğlu, Müze Eczane olarak bağışladığı Karabük Eczanesi’nin Yeditepe’deki meskeninde öğrenciler ve akademisyenlerle.

5 replies »

  1. Çok şanslıyım,o anda kendisiyle birlikteydim.Kendisinden çoookk şeyler öğrendim,uygulamaya özen gösteriyorum. Rahmet ve Minnetle yad ediyorum,saygıyla önünde eğiliyorum

  2. Yeditepe Üniversitesindeki açılışta birlikteydik. Mükemmeliyetçi Hikmet Şeyhoğlu nu rahmetle anıyorum. Mekanı cennet olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s