İçeriğe geç

Gürbüz Tücel

*Aşağıdaki metin, Kıymetli büyüğümüz Osman Güldemir’in izniyle Ekonomi Karabük’te yayınlanmış Gürbüz Tücel röportajından alıntılanmıştır.

Gürbüz Bey, Karabük kamuoyunda sizinle ilgili gururla söylenen bir söz var. “Gürbüz Tücel olmasaydı Yenişehir’in hali nasıl olurdu?” deniyor. Bir anlamda geçmişin mirasını koruyorsunuz. Bu söz birçok insanı onore etsede sizin içinizi acıttığını biliyorum. Bu konudaki duygularınızı alabilir miyim?

Çok teşekkür ederim. Bu tür övgüleri her zaman alıyorum. Bu övgülere layık olmak içinde daha fazla çalışmak zorunda olduğumu biliyorum. Yenişehir bölgesi tesisler olarak, sosyal yaşam olarak sadece Karabük’ün değil Türkiye’nin de aynasıydı. 40- 50 sene öncesi dışarıdan gelen insanların gıpta ile baktığı bir bölgeydi. Maalesef bu tarihi güzelliği, bu sosyal yaşamı Karabük olarak muhafaza edemedik. Bunda yetkililerden esnaflara herkesin suçu var. Önceden memur lokalimiz, mühendis lokalimiz, işçi lokalimiz, bir otelimiz vardı. Benim gibi müstecir, dışarıdan gelip çalıştıran insanlar vardı. Bu şartlar içerisindeki en sıkıntılı, en zor olan tesis burasıdır. Çünkü bu tesis 2000 m2 kapalı bir alan. Altlı üstlü iki düğün salonu, arkada oyun salonu ve önünde bahçesi var. Böyle bir tesisi idare etmek, çarkını çevirmek kolay değil. Böyle bir tesis işletmek için kemik kadron olması gerekiyor. Bizim sektörümüzde her zaman en iyisi olma mecburiyetindesin. Bir müşteri sana yüz defa gelir, bir kere bir hata yaptığında diğer doksan dokuz günü götürür. Onun için devamlı kadronun hazır vaziyette bekleme mecburiyeti var. 20 senedir buradayım. Buradaki tesisler içerisinde ilk önce kapanacak yer burasıydı. Allah rahmet eylesin Vefa Bey 2002 yılında burayı bırakma kararı almıştı. O zaman Kenan Bey bana burası için teklif getirdi. 20 sene önce kapanacak bu tesis şimdi bu vesileyle ayakta. Son birkaç senedir sıkıntılar yaşadık. Ama o sıkıntıyı da kendi içerimizde yapılanmaya giderek çözdük. Eğer bu bölgenin canlanması isteniliyor atıl kalan tesislerin mutlaka faaliyete geçmesi gerekli. Bir ya da iki tesis ile bu bölgenin kurtulma şansı yok. İnsanlar herhangi bir eğlence, konaklama, yeme-içme durumu olduğunda akıllarına ilk olarak Safranbolu geliyor.

Karabük’te yaşayıp Büyük Kulüp’ü bilmeyen çok insan var. Çoğu vatandaşımız da düğüne geldiğinde görmüştür. Diğer tesislerde faaliyette olsaydı, burası Safranbolu’nun olduğu gibi alışveriş ve gıda sektörünün olduğu bir döngü içerisinde olsaydı insanlar bu bölgeye daha çok gelirlerdi. Karabük’ün lokomotifi aslında Yenişehir’dir. Karabük Merkez’de insanların konaklayabileceği, oturabileceği yerler maalesef yok. Bir işletmeci olarak en çok ağrıma giden dışarıdan biri geldiğinde, müşterim olduğunda Karabük’te bir otel gösteremeyip Safranbolu’ya yönlendirmemiz. Yenişehir bölgesinde olan otelimiz şu anda kapalı duruyor. Bir vilayette benim esnaf olarak bu durum ağrıma gidiyor. Bu durum için bir çözüm bulunması lazım. Yılbaşında tesisimizde programımız vardı. Şehir dışından misafirimiz vardı. Program sırasında röportaj yapılırken misafirimiz buradan “Safranbolu’nun Büyük Kulüp’üne geldik.” dedi. Bundan acı bir şey olabilir mi?

Dışarıdan gelen misafirimiz Karabük’ü Safranbolu’nun bir mahallesi olarak biliyor. Bu durum beni bir esnaf olarak üzüyor. Bu aşamadan sonra 2022 yılı için pastanemde olduğu gibi burada da aynı şeyi söylüyorum. Büyük Kulüp üzerine koyarak gidecektir. Bu bölgede kimse olmadan da bu bölgeye hizmet veririm, bunu gönül rahatlığıyla söylüyorum. Fakat paylaşımcı olmak istiyorum. Benimle birlikte başka tesislerde olsun.

Hep beraber Karabük’ü, Yenişehir’i o eskiden bahsedilen haline getirelim. Dışarıdan gelen arkadaşlarımızın bile bana sıklıkla söylediği şey şu: “Karabük’te her şey geriye gitmiş, ilerleyen tek yer Büyük Kulüp.” Teşekkür ediyoruz, bu bize çok büyük ilham ve güç veriyor. Biz her zaman Karabük’te en iyi işi yapmanın peşinden gitmek istiyoruz ve gideceğiz de. Ama tek, ama hep beraber.

1 reply »

  1. Kendileri bastığı yeri titreten gerçek bir Karabük’lü olup Safranbolu-Karabük hamuru ile yoğrulmuştur,halisane benim canım gibi sevdiğim,Karabük’te yaşadığım zamanlarda her gün pastahanesinde o güzelim pastalarının eşliğinde yaptığımız güncel ve müzik,bilgi dolu muhabbetler unutulmaz. Sevgilerimle.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s